HaoZai AirPole 9m² Ethnic Style Inflatable Tent with Chimney — 5000mm Waterproof
$206.82
Sale price
$206.82
Regular price
$268.87
Ethnic style meets chimney function. 5000mm waterproof.
The ethnic pattern version of our 9m² chimney tent. 210D Oxford ethnic print fly with 5000mm waterproof rating — the best weather protection with a distinctive campsite look.
Key Features:
- Chimney opening — Stove compatible for winter camping
- 5000mm waterproof — Highest rating, ethnic print 210D fly
- Ø15cm air columns — Wind-stable
- 9m² floor area — 8-10 persons
- Ethnic pattern — Unique, eye-catching design
Specs:
| Model | 8884-1 |
|---|---|
| Capacity | 8-10 persons |
| Area | 9 m² |
| Setup time | ~5 minutes |
| Material | 210D Oxford ethnic print fly 200g/m², 420D Oxford floor 120g/m² |
| Waterproof | 5000mm (fly), 3000mm (floor) |
| Air column | PVC sealed, Ø15cm |
| Dimensions | 300 × 300 × 220 cm |
| Packed size | 82 × 39 × 39 cm |
| Weight | 21.05 kg |
| Chimney opening | Yes |
| MOQ | 10 pcs |