HaoZai AirPole 7.5m² Inflatable Family Tent — 6-10 Person, Stand-Up Height
$193.66
促销价
$193.66
常规价格
$251.76
Room for the whole crew. 220cm stand-up height.
This 7.5m² tent gives families and groups plenty of room with a 220cm peak height. Ø15cm air columns provide maximum stability for this larger structure. Set up in under 5 minutes.
Key Features:
- 7.5m² floor area — Room for 6-10 with gear
- 220cm peak height — Full stand-up comfort
- Ø15cm air columns — Maximum stability for larger tent
- 420D Oxford — 120g/m², 3000mm waterproof fly & floor
- Family-friendly — Multiple ventilation points
Specs:
| Model | 8893-1 |
|---|---|
| Capacity | 6-10 persons |
| Area | 7.5 m² |
| Setup time | ~5 minutes |
| Material | 420D Oxford fly & floor, 120g/m² |
| Waterproof | 3000mm (fly & floor) |
| Air column | PVC sealed, Ø15cm |
| Dimensions | 300 × 250 × 220 cm |
| Packed size | 75.5 × 38.5 × 38.5 cm |
| Weight | 16.5 kg |
| Chimney opening | No |
| MOQ | 10 pcs |